WITAM!
W tym roku szkolnym tj. 2022/23 zajęcia z terapii logopedycznej odbywają się w każdy wtorek, środę, czwartek i piątek.
Proszę, aby każde dziecko zakwalifikowane do terapii logopedycznej w te dni przyniosło zeszyt.
ĆWICZENIA PERCEPCJI SŁUCHOWEJ DLA DZIECI MŁODSZYCH
Aby dziecko opanowało podstawowe umiejętności szkolne, takie jak pisanie i czytanie, musi posiadać zdolność wyodrębniania poszczególnych głosek (analiza słuchowa) oraz scalania pojedynczych głosek w całość (synteza słuchowa). Za te umiejętności odpowiedzialny jest słuch fonematyczny. Bardzo ważna jest także dobrze funkcjonująca pamięć słuchowa. Nieprawidłowa percepcja słuchowa sprawia, że opanowanie techniki czytania i pisania jest bardzo utrudnione. Dziecko czyta wolno, nierytmicznie, często nie rozumie tekstu, gdyż cały wysiłek skupia na technicznej stronie czytania. Percepcję słuchową dziecka można doskonalić, najlepiej poprzez zabawę.
TRUDNOŚCI Z JAKIMI BORYKAJĄ SIĘ DZIECI PRZY ZABURZONEJ PERCEPCJI SŁUCHOWEJ
W późniejszych latach nauki dzieci z zaburzoną percepcją słuchową mają trudności w nauce języków obcych oraz uczeniu się pamięciowym (wierszy, pojęć, definicji). Mogą u nich również występować kłopoty ze zrozumieniem poleceń wydawanych przez nauczyciela.
WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ MOŻNA UCZYĆ SIĘ TAK, JAK KAŻDEJ INNEJ UMIEJĘTNOŚCI.
PRZYKŁADY ĆWICZEŃ USPRAWNIAJĄCYCH PERCEPCJĘ SŁUCHOWĄ:
Warte polecenia są również następujące publikacje:
ĆWICZENIA PERCEPCJI WZROKOWEJ DLA DZIECI MŁODSZYCH
Poznając świat, dziecko w znacznym stopniu opiera się na spostrzeżeniach wzrokowych i pamięci wzrokowej. Prawidłowy poziom rozwoju percepcji wzrokowej w znaczący sposób wpływa również na umiejętność opanowania techniki czytania i pisania. Dzieci z zaburzoną analizą i syntezą bodźców wzrokowych mają trudności w rozpoznawaniu i zapamiętywaniu znaków graficznych, jakimi są litery i cyfry. Czytają znacznie wolniej niż ich rówieśnicy i szybciej się męczą. Koncentrują się na technicznej stronie czytania, co utrudnia rozumienie czytanych treści i zniechęca do podejmowania wysiłku. A stąd już tylko krok do powstania niepowodzeń szkolnych i zaniku motywacji do nauki.
TRUDNOŚCI JAKIE NAPOTYKAJĄ DZIECI Z ZABURZONĄ PERCEPCJĄ WZROKOWĄ
W późniejszych latach nauki dzieci z zaburzoną percepcją wzrokową mają trudności w nauce geografii, geometrii i języków obcych. Pojęcia i definicje przyswajają w oderwaniu od obrazów wzrokowych.
WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE PERCEPCJI WZROKOWEJ MOŻNA UCZYĆ SIĘ TAK, JAK KAŻDEJ INNEJ UMIEJĘTNOŚCI.
PRZYKŁADY ĆWICZEŃ USPRAWNIAJĄCYCH PERCEPCJĘ WZROKOWĄ NA MATERIALE OBRAZKOWYM:
PRZYKŁADY ĆWICZEŃ USPRAWNIAJĄCYCH PERCEPCJĘ WZROKOWĄ NA MATERIALE LITEROWYM:
Warte polecenia są również następujące publikacje:
Zachęcam też do odwiedzenia stron internetowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat wszystkich publikacji. www.harmonia.edu.pl www.edukacyjn.pl
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mowa jest czynnikiem wpływającym na wielostronny rozwój dziecka, na jego kontakty z toczeniem i powodzenie w szkole. Środowiskiem, w którym kształtuje się myślenie i mowa dziecka, jest RODZINA - jego najbliższe otoczenie. Tam powinno ono doświadczać różnorodnych sytuacji związanych z mówieniem. Są to:
Zanim dziecko zacznie mówić, rejestruje otaczającą je rzeczywistość, doświadcza bodźców, "koduje" informacje, uczy się mowy biernie.
MAMO, TATO, TO MUSISZ WIEDZIEĆ!!!
SŁUCH
Podstawą prawidłowego rozwoju mowy jest sprawnie działający słuch. Za pomocą słuchu dziecko uczy się mowy od otoczenia, kontroluje własną fonację i artykulację (mowę). U niemoląt, które dużo śpią, a mało gaworzą, należy bacznie obserwować słuch. W drugim roku życia i później rozpoznawanie deficytów słuchowych jest znacznie łatwiejsze. Dziecko źle słyszące jest roztargnione, nie spełnia poleceń, nie odwraca się na sygnał dzwonka lub kroków, na pytania odpowiada po kilku powtórzeniach. Stale pyta: Co? Proszę? Słucham? Jeśli dziecko nie słyszy lub słabo słyszy, mowa nie rozwija się lu rozwija się wadliwie. Objawia się to słabym natężeniem głosu lub odwrotnie - zbyt dużym natężeniem (zależy od typu uszkodzenia). Mowa może być monotonna z zabarwieniem nosowym, albo nadmiernie szybka. Występuje mylenie samogłosek, opuszczanie głosek końcowych oraz nieprawidłowa artykulacja głosek [s, z, c, dz]; [sz, ż, cz, dż]. Często głoski te wymawiane są jak [ś, ź, ć, dź]. Zatem upośledzenie słuchu nie tylko utrudnia odbiór mowy innych, ale też mowy własnej, która bez kontroli słuchowej ulega zniekształceniu.
MOTORYKA NARZĄDÓW MOWY
Warunkiem prawidłowego wymawiania głosek jest sprawne działanie narządów mowy. Realizacja każdej głoski wymaga określonego układu artykulacyjnego i określonej pracy mięśni. Ćwiczenia narządów mowy mają na celu wypracowanie zręcznych i celowych ruchów artykulacyjnych i obejmują ćwiczenia wszystkich ruchomych narządów mowy:
Dziecko musi mieć wyczucie danego ruchu i położenia poszczególnych narządów mowy (kinestezja).
ODDYCHANIE
Pierwszy krzyk noworodka oznacza jednocześnie zainicjowanie czynności oddychania płucnego. Niemowlę oddycha przy zamkniętych lub lekko uchylonych ustach, natomiast starsze dziecko powinno (w trakcie spoczynku, gdy nie mówi) oddychać przez nos z uniesioną żuchwą. Jeśli zaobserwujemy, iż dziecko milcząc, a także podczas snu oddycha przez usta - jest to sygnał nieprawidłowości. Oddychanie przez usta może nie tylko zaburzać rozwój artykulatorów, ale prowadzić do poważnych schorzeń całego organizmu. Powietrze przechodząc przez nos ulega ogrzaniu i częściowo oczyszczeniu oraz nawilżeniu. Wczesna interwencja jest bardzo ważna w zapobieganiu wtórnych nieprawidłowości, np.: seplenieniu międzyzębowemu (otwarta buzia powoduje, iż język nawykowo układa się w przestrzeni międzyzębowej, w przedsionku jamy ustnej, co później często przekłada się na problemy z odpowiednią artykulacją).
POŁYKANIE
Obok prawidłowego oddychania, istotną rolę w rozwoju mowy odgrywa połykanie. Odruch połykania występuje u człowieka przez całe życie. Połykanie ok 3 roku życia zmienia się z tzw. niemowlęcego typu połykania w dojrzałe. W tym czasie zwiększa się pionowy wymiar jamy ustnej. Powstaje wówczas dostatecznie dużo miejsca dla ruchów pionowych końca języka (zwanym apeksem), a zęby mleczne stanowią przeszkodę w wysuwaniu języka do przodu. Umiejętność spionizowania końca języka stwarza również warunki do poprawnej artykulacji. Nieprawidłowe połykanie, bez pionizacji języka ma ujemny wpływ na zgryz dziecka oraz jego wymowę. Zbyt długie karmienie z butelki, stosowanie smoczków oraz ssanie palców utrudnia docieranie języka do podniebienia. Unoszący się język napotyka wówczas na przeszkodę i z konieczności przemieszcza się do przodu. Zbyt długie połykanie typu niemowlęcego często towarzyszy wadzie wymowy określanej mianem seplenienia międzyzębowego. Obok ćwiczeń artykulacyjnych prowadzi się także ćwiczenia połykania.
Aby terapia logopedyczna miła sens i powodzenie, proszę rodziców o stosowanie się do rad i poleceń logopedy, tzn ćwiczyć z dzieckiem codziennie ok. 15 - 20 min.
DRODZY RODZICE! OTO KILKA RAD JAK UNIKNĄĆ WAD:
RODZAJE I CHARAKTERYSTYKA WAD WYMOWY
Każde dziecko rozwija się w sposób indywidualny, ma swoje własne tempo i rytm, które wynikają z możliwości jego organizmu i warunków opiekuńczo - wychowawczych stwarzanych w rodzinie i najbliższym otoczeniu. Często u dzieci w wieku przedszkolnym występują zaburzenia mowy, dlatego trzeba wcześnie rozpocząć świadome jej usprawnianie oraz korygowanie wszelkich dysharmonii. Im prędzej zostaną zastosowane ćwiczenia i zabawy rozwijające wszelkie kompetencje językowe, tym szybciej dziecko osiągnie pełną sprawność w rozumieniu i porozumiewaniu się z innymi.
Należy pamiętać, że do wad nie zalicza się cech wymowy dziecięcej, które są normalnym przejawem jej niedojrzałości. W przypadku dziecka w wieku przedszkonym i wczesnoszkolnym o wadzie wymowy można mówić wówczas, gdy jego artykulacja cechuje się widocznymi w stosunku do naturalnego rozwoju w danym wieku.
Wyróżnia się następujące wady wymowy:
Osobną grupę zaburzeń mowy stanowi jąkanie. Powstaje ono zwykle w wieku przedszkolnym. Rozumienie mowy rozwija się szybciej niż umiejętność wysławiania się. Jąkanie jest nerwicą mowy, polegającą na zaburzeniu koordynacji narządów: oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego, na patologicznie wzmożonym napięciu mięśni.
Dorota Odrzywołek