Manifest dziecka do rodzica

Manifest dziecka do Rodzica!

•  Mów do mnie powoli w naturalnym tempie. Żebym  mógł zrozumieć każde słowo. Nie „spieszczaj”- przecież jesteście dorośli. Chcę wiedzieć jak naprawdę brzmią słowa.
  • Nazywaj co robisz - to takie ciekawe! Opowiadaj mi o wszystkim, co robisz- jak mnie myjesz, jak ubierasz, jak sprzątasz, gotujesz, co mijamy na spacerze.
  • Używaj prostego słownictwa. Buduj proste zdania, np. Auto jedzie szybko. Auto jest duże i czerwone. Auto ma cztery koła. Tyle ciekawych rzeczy może się od Ciebie dowiedzieć!
  • Chcę widzieć Twoją buzię! Dzięki temu wiem jak ułożyć moje wargi i język, żeby dobrze wypowiedzieć różne słowa.
  • Naucz mnie pić z kubka. „Niekapki” wykrzywiają moje ząbki. Pozwól mi gryźć i żuć twarde rzeczy- nie bój się, nie zakrztuszę się. W pewnym wieku „papki” nie są dobre.
  • Nie przerywaj mi. Nie odpowiadaj od razu za mnie. Daj mi czas, by móc Ci wszystko opowiedzieć, dopiero kiedy naprawdę mam problem pomóż mi.
  • Powtórz po mnie wyraźnie i poprawnie, jeśli powiem coś niewyraźnie.
  • Zachęcaj mnie do mówienia. Stwarzaj sytuacje aktywizujące do mówienia.
  • Oglądaj ze mną książeczki. Opowiadaj co w nich jest.
  • Nie krzycz na mnie, że niewyraźnie mówię. Nie umiem jeszcze wszystkiego.
  • Wyłącz telewizor. Wiem, że myślisz, że lubię telewizor, laptop i tablet ale tak naprawdę wolę się bawić z Tobą.  Stymulacja prawej półkuli.
  • Bawmy się rączkami. Moje sprawne rączki pozwolą mi w przyszłości mówić ładnie, nawlekajmy koraliki, zbierajmy kasztany, bawmy się plasteliną i w piasku.
  • Pozwól się bawić z moimi rówieśnikami. Chcę usłyszeć jak mówią inne dzieci i z nimi porozmawiać.
  • Śpiewaj ze mną. Podczas śpiewania lepiej zapamiętuję słowa, rytm i melodię. To takie śmieszne „Głowa, ramiona, kolana, pięty….!”
  • Nie zmuszaj mnie do wymawiania głosek, na które nie jestem jeszcze gotowe! Na „R” też przyjdzie czas.
  • Ćwicz ze mną buzię. Mój język i wargi będą bardziej sprawne, by wymówić nawet trudne słowa.
  • Dmuchaj ze mną. Mówienie to też skoordynowanie z prawidłowym sposobem oddychania. To takie śmieszne WDECH-WYDECH- WDECH, OOOO jak wysoko leci bańka mydlana.
  • Naucz mnie raczkować, wchodzić po schodach, jeździć na rowerze - naprzemienność ruchów jest tak ważna dla mojego rozwoju!
  • Nazywaj moje emocje. Czasami nie umiem sobie z nimi radzić, bo nie potrafię ich nazwać.
  • Znajdź czas dla mnie. Przestań się spieszyć, to trochę denerwujące, gdy jesteście ciągle zajęci, pobawmy się razem na podłodze.
  • Naśladuj ze mną odgłosy otoczenia. To takie śmieszne, gdy naśladujemy razem konika I-HA albo karetkę I-O-I-O.!!
  •  Pokazuj mi różne rzeczy i nazywaj je. Zrób ze mną „kosz skarbów” i naucz mnie co w nim jest albo pokaż co kryje się w tej szufladzie w kuchni.
  • Pozwól mi być samodzielnym, choć nie zawsze robię wszystko perfekcyjnie.
  • Pytaj mnie! Zapytaj mnie gdzie cos leży, poproś, żebym coś przyniosło. Będę tak szczęśliwe, gdy będziecie dumni jeśli coś znajdę i przyniosę.
  • Chwal mnie, jeśli samo coś powiem. To zachęci mnie do dalszych prób mówienia.
  • Poczytaj mi bajkę! W ten sposób ćwiczę koncentrację, rozwijam wyobraźnię, poszerzam słownictwo. Te bajki są takie interesujące!!!
  • Pobaw się ze mną w sklep, warsztat albo pocztę. Wcielanie się w role uczy mnie jak zachować się w nowych sytuacjach.
  • Nie wstydź się - kiedy uważacie, że mówię dużo mniej lub gorzej niż moi rówieśnicy, zabierzcie mnie do logopedy. Tam dowiemy się jak razem się bawić i ćwiczyć.