Zabawy dla dzieci o zaburzonej komunikacji

• Opowiadanie obrazków (chociażby w książkach) - samodzielna praca dziecka.
  • Ułożenie historyjek z obrazków według kolejności ( lub jak w grach edukacyjnych typu "niekończące sie historyjki").
  • Odtwarzanie scenek - tworzenie teatrzyków, w tym takich, w których kwestie bohaterów (scenariusz) są improwizowane przez dziecko.
  • Łańcuch słów - wymienianie jak największej liczby nazw przyporządkowanych określonej kategorii, np.: owoce - gruszka, jabłko, banan, albo meble - fotel, szafa, stół.
  • Słowa w zdania - układanie z podanych słów sensownego zdania (początkowo z 3 wyrazów).
  • Nazywanie przedmiotów, czynności, zjawisk  itp. przedstawionych na obrazku.
  • Zdania - rebusy: "odczytywanie" obrazków, które w tekście zastepują wyrazy.
  • Zdania na literę - układanie zdań, w których wszystkie wyrazy rozpoczynają się na ta samą głoskę, np. : Moja mama maluje małego motyla.
  • Szukanie cech - dobieranie do podanego rzeczownika jak najwiekszej liczby właściwości, np. śnieg - puszysty, biały, zimny, lekki, lub swobodnych skojarzeń, np. wiosna - Wielkanoc, kwitną drzewa, jest cieplej.
  • Kończenie historyjki - nauczyciel opowiada poczatek historyjki, którą dziecko ma dokończyć.
  • Zdanie za zdanie - tworzenie historyjki na zmianę, wymyślając kolejno zdania, np.:

Nauczyciel: "Wstałem dziś wcześniej".

Dziecko: "Ubrałem się i umyłem".

Nauczyciel: "Poszedłem z tatą do przedszkola"

Dziecko: "A w przedszkolu były nowe zabawki" itp.

• synonimy - wymyślanie synonimów do podanych wyrazów. np. dom - budynek, kobieta - pani.
  • Rysowane wierszyki - rysowanie obiektów i pełnych obrazów do przeczytanego wiersza.
  • Łańcuch skojarzeń - nauczyciel wymienia słowa, a dziecko w swobodny sposób tworzy do niego ciąg skojarzeń.
  • Wyszukiewanie w sali przedmiotów na określona literę.
  • Rysowane listy - dziecko "wysyła" list do nauczyciela, w którym rysuje to, co chciałoby mu powiedzieć.
  • Co wybrałem? - nauczyciel rozkłada na stole różne przedmioty i w myślach wybiera jeden z nich, po czym podaje jego różne cechy i określenia, na podstawie których dziecko ma odgadnąć, który to przedmiot.

Strażak_samogłoski_logopestka.pdf;   Psotny_Tomek.docx;   slonko.docx;   serca_-_samogloski.docx;  basen_i_kolo.docx